ФІЗИКА НАВКОЛО НАС: Чому виникають припливи і відпливи? Чому в пустелі з’являються міражі? Чому з’являється веселка? Чому взимку на вікнах утворюються візерунки? Чому птахи, що сидять на дротах, не гинуть від удару струмом? Між рядами посівів прагнуть частіше спушувати ґрунт, руйнуючи тим самим кірку, яка утворюється. Чому цей вид робіт називають «сухим поливом»? Якою пам’яттю можуть володіти сплави металів? Чому комахи б’ються в світильники? Який природний об’єкт на Землі в 5 разів гарячіший за температуру на поверхні Сонця? Чому айсберги час від часу перевертаються?

Чому виникають припливи і відпливи?

Фото: http://webmandry.com.ua/pryplyvy-i-vidplyvy/

Припливи та відпливи – періодичні підвищення й зниження рівня води морів та океанів.

Припливи – результат гравітаційної нерівномірності притягання води океанів Місяцем і, меншою мірою, Сонцем. У підмісячній точці внаслідок більшого тяжіння Місяця утворюється «горб». Аналогічний горб утворюється на протилежному боці земної кулі (внаслідок меншого тяжіння). Коли через обертання Землі «горби» досягають суходолу, настає приплив. Гравітація Сонця зумовлює аналогічний ефект, але висота сонячного припливного горба у 2,17 разів менша.

Найвищий рівень води під час припливу називають «повною водою», а найнижчий (під час відпливу) — «малою водою».

Особливо високою припливна хвиля може бути в глибоких та вузьких затоках, які мають зв’язок з океаном. Це стосується і гирла окремих річок, які впадають в океан. Прикладом може служити Амазонка, на якій висока припливна хвиля рухається проти течії з Атлантичного океану з швидкістю близько 45 км/год., руйнуючи на своєму шляху береги.

В наш час людство навчилось використовувати припливну хвилю для отримання енергії. Припливні електростанції сьогодні працюють в багатьох країнах світу.