ФІЗИКА НАВКОЛО НАС: Чому виникають припливи і відпливи? Чому в пустелі з’являються міражі? Чому з’являється веселка? Чому взимку на вікнах утворюються візерунки? Чому птахи, що сидять на дротах, не гинуть від удару струмом? Між рядами посівів прагнуть частіше спушувати ґрунт, руйнуючи тим самим кірку, яка утворюється. Чому цей вид робіт називають «сухим поливом»? Якою пам’яттю можуть володіти сплави металів? Чому комахи б’ються в світильники? Який природний об’єкт на Землі в 5 разів гарячіший за температуру на поверхні Сонця? Чому айсберги час від часу перевертаються?

Чому взимку на вікнах утворюються візерунки?

Фото: https://www.meteoprog.ua/

Майже кожної зими, ми маємо можливість спостерігати візерунки на вікнах. Деякі зображення дуже красиві, схожі на складні малюнки. Морозні картини на склі – це практично те ж саме, що й іній на траві та деревах. Для утворення інію на вікнах, як і на деревах, траві, потрібні певні умови. Іній утворюється з маленьких кристалів замерзлої води. Коли повітря, що містить багато вологи, охолоджується до точки замерзання, починає утворюватися іній. Точка замерзання – це 32° за Фаренгейтом і 0° C на рівні моря. Зі зниженням температури вологість повітря зменшується. Тож надлишок водяної пари, що міститься в ньому, «осідає» на холодних поверхнях. Водяна пара з газоподібного стану переходить одразу в твердий, оминаючи рідку фазу та перетворюючись на маленькі кристалики льоду. Цей процес називається десублімацією.

Чому ж в мороз з’являються візерунки на шибці? Самі кристали мають свою структуру, яка визначає малюнок. Крім того, подряпини на поверхні скла, частинки пилу, повітряні потоки допомагають створювати красиві узори на вікнах.