ФІЗИКА НАВКОЛО НАС: Чому виникають припливи і відпливи? Чому в пустелі з’являються міражі? Чому з’являється веселка? Чому взимку на вікнах утворюються візерунки? Чому птахи, що сидять на дротах, не гинуть від удару струмом? Між рядами посівів прагнуть частіше спушувати ґрунт, руйнуючи тим самим кірку, яка утворюється. Чому цей вид робіт називають «сухим поливом»? Якою пам’яттю можуть володіти сплави металів? Чому комахи б’ються в світильники? Який природний об’єкт на Землі в 5 разів гарячіший за температуру на поверхні Сонця? Чому айсберги час від часу перевертаються?

Якою пам’яттю можуть володіти сплави металів?

Фото: https://vikant.com.ua/

Деяким металевим сплавам, наприклад нітінолу (вміст титану – 45 %, нікелю – 55 %) , властивий ефект пам’яті форми. Він виявляється в тому, що деформований виріб з такого матеріалу при нагріванні до певної температури повертається до своєї первісної форми.

Якщо деталь складної форми піддати нагріванню до червоного розжарювання, то вона запам'ятає цю форму. Після охолодження до кімнатної температури деталь можна деформувати, але при нагріванні вище 40 °C вона відновить первісну форму. Така поведінка пов'язана з тим, що, фактично, цей матеріал є не типовим сплавом, а інтерметалідом, і при гартуванні взаємне розташування атомів впорядковується, що призводить до запам'ятовування форми.

Матеріали з пам’яттю форми знайшли широке застосування у виробництві – наприклад, для з’єднувальних втулок, які при дуже низькій температурі стискаються, а при кімнатній – розпрямляються, формуючи з’єднання набагато надійніше зварювання.

Матеріал знаходить застосування в медицині, зокрема, для лікування пацієнтів із захворюваннями та травмами опорно-рухового апарату: воронкоподібна деформація грудної клітини, переломи хребців, Hallux Valgus (шишки на ногах) і т. д.