ФІЗИКА НАВКОЛО НАС: Чому виникають припливи і відпливи? Чому в пустелі з’являються міражі? Чому з’являється веселка? Чому взимку на вікнах утворюються візерунки? Чому птахи, що сидять на дротах, не гинуть від удару струмом? Між рядами посівів прагнуть частіше спушувати ґрунт, руйнуючи тим самим кірку, яка утворюється. Чому цей вид робіт називають «сухим поливом»? Якою пам’яттю можуть володіти сплави металів? Чому комахи б’ються в світильники? Який природний об’єкт на Землі в 5 разів гарячіший за температуру на поверхні Сонця? Чому айсберги час від часу перевертаються?

Чому в пустелі з’являються міражі?

Фото: http://animalworld.com.ua/

Міраж – явище аномальної рефракції світла в атмосфері, при якому крім предметів в їхньому дійсному положенні, з'являються також їхні уявні зображення, які є результатом внутрішнього відбиття в атмосфері.

Утворення міражів пояснюється тим, що промені світла заломлюються при переході з одного середовища в інше. Зокрема міражі виникають при переході між шарами повітря, що мають різну температуру та відповідно густину, і достатньо різку межу. В результаті заломлення променів далекі об'єкти виглядають зміщеними, або видно їхні віддзеркалення. Для утворення міражу в природі обов'язковою умовою є чисте небо та яскраве освітлення від сонця або місяця.

Існують регіони, де міражі через особливості рельєфу і циркуляції повітря спостерігаються частіше, ніж в інших місцях. Так у пустелі подорожні бачать оазис, що лежить далеко за горизонтом. Але міражі можна побачити не тільки в пустелях, а й у відкритому морі або на шосе спекотного літнього дня.

Фото: http://animalworld.com.ua/

«Фата Моргана» – це особливий міраж, який з’являється, коли над морем утворюються три шари повітря різних температур: один холодний шар між двома теплими. У цьому випадку предмети, що перебувають на рівні землі відбиваються, ніби від дзеркала, так, що здаються підвішеними у повітрі.